ΝΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΑΝΙΔΕΣ

1 Μαρτίου 2017

Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν μαζί στο σκορ , ο Παναθλητικός κατάφερε να πάρει τη διαφορά που χρειαζόταν στο δεύτερο δεκάλεπτο και τη διατήρησε μέχρι το τέλος για να πάρει τη νίκη – ρεβάνσ από τον Ηρακλή.

Ισόπαλες οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με δυνατά μαρκαρίσματα και καλές φάσεις και στα δυο καλάθια.
Στα 4.20 από το ημίχρονο ο Παναθλητικός πήρε διαφορά 7 πόντων (26-19) και ο Ηρακλής τάιμ άουτ.
Ο Παναθλητικός πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του από την αρχή του αγώνα (32-23), και έκλεισε το ημίχρονο στο 32-26.
Στα 4 πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθλητικός πήρε διψήφια διαφορά με καλάθι και αντιαθλητικό της Αναγνωστοπούλου (43-30).
Η διαφορά έφτασε έως και τους 15 (51-36) ένα λεπτό από τη λήξη του δεκαλέπτου , το οποίο διαμορφώθηκε στο τέλος , με μια εύστοχη βολή της Τζέλου στο 52-39.
Ο Ηρακλής μείωσε στους 9 (52-43) στα 6.30 από το τέλος και η Μπαχαρίδου αποχώρησε με 5 φάουλ.
Στα 5.19 από το τέλος η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο (52-45), και ο Παναθλητικός πήρε τάιμ άουτ.
Στο 1.35 από το τέλος και ενώ ο Ηρακλής είχε μειώσει στους 3 (57-53) , η Θωμαΐδου αποχωρεί με 5 φάουλ.
Το τελικό 61-58 διαμορφώθηκε με δίποντο της Τζέλου στην εκπνοή του αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ :Πράττος , Τσαλκιτζής

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13,32-26,52-39, 61-58

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ(Λαμπρόπουλος-Καφαντάρη): Τσιλιφώνη 10(2), Μπαχαρίδου 5, Λιάτσα 4, Αναγνωστοπούλου 18(2), Σιδηροπούλου 10, Τζαβέλα , Θεοδοσίου 8, Μπακιρτζόγλου, Τσούλε 4(1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Τζιότζιος – Πανουτσακόπουλος) : Πετρίδου, Κλιματσάκη 4, Κλώνου, Θωμαϊδου 8, Τζέλου 19, Παυλίδου 8, Γκομπετζισβίλι 19(1), Λαγκαδιώτου.