ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ GOALBET

18 Ιανουαρίου 2017

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως αναμενόταν . Οι δυο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ έως τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου με τον Παναθλητικό να έχει βραχεία κεφαλή .

Μετά το τάιμ του Γιάννη Τσεσμετζή ο Άρης ανέκαμψε και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 16-20 ένα λεπτό από το τέλος του δεκαλέπτου και 18-20 στο τέλος του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , με 4′ και 39» να απομένουν η Μοντγκόμερι χρεώνεται με το τέταρτο φάουλ και πάει στο πάγκο με το σκορ να βρίσκεται στο 31-30.
Στα 3′ και 40» από το τέλος του δεκαλέπτου ο Παναθλητικός παίρνει προβάδισμα 7 πόντων και αναγκάζει το Γιάννη Τσεσμετζή σε τάιμ.
Παρ όλα αυτά ο Άρης κατάφερε να μειώσει στο καλάθι ένα λεπτό από το τέλος του ημιχρόνου και να διαμορφώνεται το ημίχρονο σρο 43-40.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Άρη να ισοφαρίζει σε 45-45.
Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθλητικός πήρε διαφορά 5 πόντων 52-47 , την οποία στη συνέχεια δεν μπόρεσε να διατηρήσει και ο Άρης ισοφάρρισε  52-52  με 3′ και 34» να απομένουν.
Στα 2′ και 36» από το τρίτο δεκάλεπτο , η Μοντγκόμερι κάνει το 5ο , επιθετικό φάουλ και βγαίνει από το παιχνίδι, μα τον Άρη να είναι μπροστά 52-55.
Το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες 57-57.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ομάδες ξεκίνησαν αγχωμένα και σκόραραν αφού πέρασαν 3′ και 40» , με τη Σούμπερτ να βάζει το πρώτο καλάθι.
Έξι λεπτά από το τέλος ο Παναθλητικός πήρε διαφορά 4 πόντων  που όμως και πάλι δεν μπόρεσε να διατηρήσει μιας και η Παπαρδέλα έβαλε τρίποντο και μείωσε ξανά στον πόντο.
Στα 3′ και 31» η Μπόικιν βάζει το καλάθι και παίρνει το 5ο φάουλ της Κουφογιάννη , διαμορφώνοντας το σκορ στο 70-67.
Ο Παναθλητικός ξαναπήρε διαφορά 5 πόντων 2′ και 30» από το τέλος η Μακένζι όμως ήταν αποφασισμένη να τα δώσει όλα μέχρι το τέλος και με δυο συνεχόμενα τρίποντα , 1′ και 28» από το τέλος έφερε τη διαφορά στον πόντο, 74 – 73.
Η Καραβέλη κέρδισε δυο βολές όμως αστόχησε και ο Άρης έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά.
Στις βολές από την άλλη ευτόχησαν Σούμπερτ και Σταυρίδου και έδωσαν αέρα 4 πόντων στον Παναθλητικό 77-73 , 38» από το τέλος.
Στο τέλος ο Παναθλητικός κέρδισε το ντέρμπι με 79-73.

Διαιτητές : Τζήμα – Κουγιουμτζόγλου

Δεκάλεπτα : 18-20, 43-40, 57-57, 79-73.

Παναθλητικός Goalbet ( Καφαντάρη , Λαμπρόπουλος ) : Παπαβασιλείου 2 , Μπαλλά , Αναστασιάδου , Κανταρά 2, Σύρρα 2 , Σταυρίδου 18(1) , Νάστου 13(2), Κυρατζή  , Μπόικιν 13 , Σούμπερτ 29, Γαϊτάνη .

ΑΡΗΣ ( Τσεσμετζής , Κουλακιώτης ): Γράψα 3(1), Κατσαμούρη , Κουφογιάννη 8 , Παπαρδέλα 5(1), Τράντα 5(1), Καραβέλη  , Μοντγκόμερι 9, Τσινέκε Ε 10(1)  , Τσινέκε Κ.   , Γιαννουσίου , Μακένζι 33(4) , Γκλεζάκη