ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΣΤΟ ΖΕΦΥΡΟ

22 Ιανουαρίου 2017

Το ανδρικό μας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στην έδρα του Ζέφυρου και πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα .

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυνατές άμυνες και το καλάθι να μπαίνει δύσκολα .

Οι δυο ομάδες βάδιζαν μαζί με τον Παναθλητικό Πειραματικό να έχει ελαφρύ προβάδισμα χτυπώντας μέσα στη ρακέτα και το Ζέφυρο να προσπαθεί να είναι κοντά με σουτ από την περιφέρεια και να διακαιώνεται , κλείνωντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με ένα πόντο 13-12.

6 και 38 από το τέλος του 1ου ημιχρόνου οι δυο ομάδες ήταν μαζί 17-17 , μα τις δυνατές άμυνες να συνεχίζονται .

Στα 3 και 21 από το τέλος του ημιχρόνου ο Ζέφυρος προηγήθηκε με 8 πόντους , 25-17 και ο Παναθλητικός Πειραματικό παίρνει τάιμ άουτ.

Στα 1 και 45 από το τέλος του ημιχρόνου ο Παναθλητικός Πειραματικό μείωσε στους 3 , 25-22 και ανάγκασε το Ζέφυρο σε τάιμ άουτ.

Στο 1 λεπτό από το τέλος ο Παναθλητικός πέρασε με 1 πόντο , 25-26 προσωρινά, αφού στην επόμενη επίθεση ο Ζέφυρος σκόραρε και διαμόρφωσε το 27-26 .

Το τελικό σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με δυο βολές του Ζέφυρου 28-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός Πειραματικό μπήκε πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση και πρηγήθηκε 28-34  στο πρώτο δίλεπτο.

Στα 5 και 18 από το τέλος του τρίτου ο Ζέφυρος όχι μόνο επέστρεψε αλλά πέρασε και μπροστά με 3 πόντους 37-34.

Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το Ζέφυρο να προηγείται με 46-38.

Στα 6 και 27 από το τέλος του αγώνα ο Ζέφυρος πήρε διαφορά 11 πόντων 57-46.

Ο Παναθλητικός Πειραματικό πίεσε στην άμυνα σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο . Η αστοχία όμως σε συνδυασμό με την ευστοχία του Ζέφυρου κυρίως από μακριά έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Περαίας με 70-57.

Διατητές : Δαμίγος – Παπαδόπουλος .

Δεκάλεπτα : 13-12, 28-28,46-38,70-57.

Ζέφυρος (Τσολάκης-Βουρκίδης): Μυτιληναίος 6(2) Μυλωνάς 12, Αλεξανδρίδης 5(1), Φωτιάδης, Ουρκέρογλου 7(1), Τσιούντος 14, Πατίκας, Τσιόγκας 7, Τσάμογλου, Μυστιλιάδης 18 (4), Χατζηνικολάου.

Παναθλητικός-Πειραματικό (Γεροφώτης): Βογιατζής 3 (1), Πράντζος 3, Τσεσμετζής 10 (1), Μαδέμλης, Χατζημιχαηλίδης 10, Καλούτσικος 8, Κοϊμτζόγλου 7, Μαυροματίδης 12 (2), Τσιακίρης, Μπάκος 4, Κάσουρας, Βαρύτης.