ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ Κ20 ΑΠΟ ΕΡΜΗ ΛΑΓΚΑΔΑ

21 Δεκεμβρίου 2016

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Παναθλητικού Πειραματικού μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0. Οστώσω οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στα μισά του δεκαλέπτου με 7-9  και το σκορ του δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 13-21.

Ο Ερμής συνέχισε να προηγείται και στο δεύτερο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά 25-36,  , αναγκάζοντας τον Δημητρόπουλο 2’57» από το τέλος του , να πάρει τάιμ άουτ.
Μετά το τάιμ άουτ ο Παναθλητικός Πειραματικό πίεσε στην άμυνα και μείωσε τη διαφορά με το ημίχρονο να λήγει 32-36.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός Πειραματικό έχασε πολλά εύκολα καλάθια και ελεύθερες βολές , με αποτέλεσμα ο Ερμής να αυξήσει τη διαφορά που είχε από το πρώτο ημίχρονο  σε 7 πόντους.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο 6’και 39 » από το τέλος και ενώ ο Ερμής προηγούνταν με διψήφια διαφορά ο Τσαλκιτζής είδε φάουλ το οποίο έκανε τον πάγκο του Παναθλητικού Πειραματικού να διαμαρτυρηθεί και να χρεωθεί ,αυστηρά, με τεχνική ποινή , πάλι από τον Τσαλκιτζή. Το προπονητικό team των γηπεδούχων ζήτησε το λόγο της τεχνικής ποινής  .
Μετά την τεχνική ποινή και 2′ από το τέλος ο Παναθλητικός  Πειραματικό μείωσε τη διαφορά στον 1 πόντο 57-58.
Ένα λεπτό από το τέλος ο Ερμής πήρε διαφορά 4 πόντων με δυο βολές του Παπαδόπουλου , όμως ο Παναθλητικός Πειραματικό ξαναμείωσε στους 2.
25» από το τέλος ο Μήνου στάθηκε στις ελεύθερες βολές και ευστόχησε και στις 2 με αποτέλεσμα η διαφορά να ξανανέβει στους  τέσσερις 59-63.
Οι γηπεδούχοι έχασαν την επόμενη επίθεση και έδωσαν ξανά ελεύθερες βολές στον Ερμή , ο οποίος κέρδισε το παιχνίδι με 59-64.

Διαιτητές : Αγραφιώτης – Τσαλκιτζής.

Δεκάλεπτα: 13-21,32-36,42-49,59-64

Παναθλητικός Πειραματικό ( Δημητρόπουλος):Παπανικολάου 3 , Τεχνίτης , Βαρίτης 12(3), Γιαννούλης , Τσολάκης 6, Μαδεμλής 10, Διαμαντόπουλος 11(1), Βασιλείου 8(1), Κουνατίδης 4, Ζάχαρης 4(1), Σαμαράς 1, Παπαδόπουλος .

Ερμής Λαγκαδα ( Σπασέγκος) : Μήνου 19(1), Καμπέρης 15(2) , Δημητρακόπουλος 5(1), Ραπι 5(1), Παπαδόπουλος 16(1), Αβοκάτος  , Σίμος , Μέλλιος  4, Σπουργίτης .