Έκλείσε το 2015 με νίκη 86-58 επί του ΔΑΣΩ ο Παναθλητικός Πειραματικό

22 Δεκεμβρίου 2015

Σεμινάριο μπάσκετ για την ομάδα του Παναθλητικού από το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Το ξέσπασμα του Παναθλητικού ξεκίνησε νωρίς και πήρε κεφάλι στο σκορ. Με καταπληκτική άμυνα και επίθεση ασταμάτητη, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 21 πόντων, 32-10.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του ΔΑΣΩ προσπάθησε να αντισταθεί προς στιγμή, αλλά η ορμή της ομάδας των Συκεών ήταν μεγάλη με αποτέλεσμα η διαφορά όχι μόνο δε μειώθηκε αλλά εκτινάχθηκε στου 29 πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο στο 52-23.
Η διαφορά των τριάντα πόντων δεν άργησε να έρθει και 8.37» από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ διαμορφώθηκε στο 55-25, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού.
Εκεί ο Παναθλητικός κόλλησε για ένα πεντάλεπτο στην επίθεση και το ΔΑΣΩ μείωσε τη διαφορά στο 55-34 .
Στα επόμενα λεπτά του παιχνιδιού και έως το τέλος η ψαλίδα της διαφοράς δεν έκλεισε , δίνοντας την ευκαιρία στον Γιάννη Τσεσμετζή να χρησιμοποιήσει και μικρότερου παίκτες της ομάδας.

Δεκάλεπτα: 32-10, 52-23, 66-40, 86-58.

Διαιτητές: Θεοδώρου-Παπαδόπουλος Χ.-Καρκαλέτσης
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Τσεσμετζής-Κουλακιώτης): Βογιατζής Λ. 10(2), Μπασδάνης, Τσεσμετζής 19(4), Πράντζος 8(2), Κεχαγιάς, Βογιατζής Δ. 14(2), Καλούτσικος 4, Κοϊμτζόγλου 12(1), Τεχνίτης, Γιαννακός 3(1), Μπάκος 3, Κασούρας 13.

ΔΑΣΩ (Καραγιαννίδης-Μπουγιουκλή): Μπάγκι, Παπανικολάου 21(5), Ζηκούλης, Σιδηρόπουλος 7, Βαρδόπουλος, Χατζηκωνσταντίνου 11, Μπακιρτζίδης 7, Παπαευαγγέλου 8, Κωστόπουλος, Ταρνανίδης, Καραγιαννίδης 2, Κουκουσεράκης 2.