Ήττα για τον Παναθλητικό Πειραματικό με 79-67 από την Καλαμαριά

17 Νοεμβρίου 2015

Η Καλαμαριά ξέφυγε στο σκορ από νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Παναθλητικό, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 21 πόντους διαφορά, 27-6.
Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και έκλεισε με σκορ 44-24. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός συνέχισε την προσπάθεια να επανέλθει κλείνοντας με τη μικρότερη μέχρι εκείνη τη στιγμή διαφορά των 16 πόντων 62-46.
Η μικρότερη διαφορά του αγώνα ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο και ήταν αυτή των 9 πόντων σε μια ύστατη προσπάθεια 1:40 πριν τη λήξη του αγώνα . Όμως η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια μιας και τα απανωτά λάθη δεν έδωσαν την ευκαιρία για κάτι καλύτερο και έτσι τo παιχνίδι τελείωσε 79-67.
Ο Απόλλων σ” αυτό το παιχνίδι ήταν πολύ καλός, πολύ εύστοχος και γύρισε τη μπάλα βρίσκοντας χώρο για σουτ.
Αντίθετα ο Παναθλητικός δεν έκανε το καλύτερο παιχνίδι του. Έχασε τα ριμπάουντ και έδωσε αλλεπάλληλες φορές την ευκαιρία στην Καλαμαριά να πάρει δεύτερες ευκαιρίες και να τις εκμεταλλευτεί.

Δεκάλεπτα: 27-6, 44-24, 62-46, 79-67
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Τζιβελεκίδου-Βασιλόπουλος
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γεωργιάδης-Γιαννικόπουλος): Χατζημιχαηλίδης 5(1), Αποστόλου 19(3), Κουπαράνης 10(2), Σπανός 2, Κουκουλίδης 7(1), Αναστασίου 24(1), Μωϋσίδης 6, Βασιλείου, Ματάκος, Αναστασιάδης, Συμεωνίδης, Καρούζος 6.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (Τσεσμετζής): Βογιατζής Λ. 10(1), Τσεσμετζής 4(1), Πράντζος 4, Κεχαγιάς, Βογιατζής Δ. 10(2), Καλούτσικος 18, Κοϊμτζόγλου 11(1), Γιώρτσιος 2, Μαδεμλής 1, Μπάκος 3(1), Κασούρας 4, Κιρκινεζιάδης